V Česku se objevují diskriminační inzeráty nemovitostí

Průzkum Českého helsinského výboru zjistil, že inzeráty na pronájmy nemovitostí v Česku jsou v 5 % diskriminační. Výbor posuzoval 500 inzerátů s domy a byty od realitních kanceláří i jednotlivců na velkých realitních portálech.


Diskriminační texty obsahovaly hlavně požadavky, že by zájemci měli být bezdětní nebo že by neměli být cizinci. (Realitní kancelář DVL Brno reality k tomuto problému dodává, že se v praxi také často setkává i s požadavky nabízejících, že by zájemci měli být bez zvířat a že by neměli být studenti.) Český helsinský výbor k průzkumu uvedl: K diskriminaci zájemců o pronájem dochází zejména z důvodu etnicity či státní příslušnosti. Realitní kanceláře nijak nezjišťují například majetkové možnosti zájemce, ten je odmítnut pouze na základě své příslušnosti ke konkrétní národnosti nebo z důvodu cizí státní příslušnosti.


Projektový manažer jednoho ze sledovaných serverů na výtku výboru reagoval takto: Naše zákaznické oddělení inzeráty pravidelně kontroluje a v případě shledání závadného popisu je na tuto skutečnost majitel upozorněn a text je smazán. Také v případě, že je závadný obsah nahlášen našimi uživateli, je postup stejný.


Realitní kancelář DVL Brno reality k této problematice uvádí: Zájemci, nespokojení s podmínkami nabízejících, často dávají vinu realitním kancelářím. Je ale potřeba si uvědomit, že RK většinou nemá možnost požadavky nabízejících nějak výrazně ovlivnit, protože nabízející většinou na svých podmínkách striktně trvají, často na základě nějaké dřívější negativní zkušenosti s nějakým nájemcem. RK DVL zájemce nijak neselektuje, ale musí bohužel respektovat požadavky nabízejících. Na druhé straně je potřeba si uvědomit, že majitelé pronajímaných nemovitostí, které mají ve svém soukromém vlastnictví a šetřili na ně spoustu let nebo spoustu let splácí a budou splácet úvěr, dávají nemovitosti a jejich zařízení a vybavení ve vysokých hodnotách k dispozici nájemcům, které vidí poprvé v životě, pouze na základě nájemní smlouvy, jako pojistku mají většinou jen kauci ve výši jednoho měsíčního nájmu a když nájemce po sobě zanechá škody a dluhy a zmizí neznámo kam, je pravděpodobnost vymožení dlužné částky a škod často velmi malá. Třeba takový cizinec, který nemá v ČR ani nahlášen pobyt a oficiálně zde nepracuje, je prakticky nedohledatelný. Někdy jsou požadavky majitelů velmi striktní, některé nabídky kvůli tomu i odmítáme. Ale na druhé straně, pokud požaduje majitel do garsoniéry maximálně 2 osoby nebo když v domě bydlí lidé, kteří si majiteli bytu stěžují na každý hluk, pocházející z bytu, tak tomu přizpůsobuje požadavek na nájemce nebo když majitel bytu neumí žádný cizí jazyk, může být jazyková bariéra opravdu překážkou mít cizojazyčného nájemce a tak bychom mohli pokračovat, jsou požadavky majitelů většinou pochopitelné. A hlavně se domníváme, že by se mělo respektovat právo majitele na jeho svobodné rozhodnutí, jak bude nakládat se svým majetkem.



11.3.2013