Chcete koupit nemovitost za účelem bydlení nebo za účelem investice?

Celkem 59 % respondentů uvedlo, že aktuálně poptává nemovitost ke koupi, což potvrzuje současný trend návratu k vlastnímu bydlení na úkor pronájmů, ke kterým mnoho lidí inklinovalo po roce 2008 v závislosti na nejistotě situace trhu s realitami. Ceny nemovitostí ovšem během posledních pěti let postupně dosedly na pomyslné dno a mnoho těch, kteří s vlastním bydlením otáleli se aktuálně vrací k myšlence vlastního bydlení. Zvýšené poptávce po vlastním bydlení pomohly také nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů.


Nejvíce poptávanou kategorií se staly byty, které uvedlo 55 % respondentů. Poptávku po rodinných domech uvedlo 32 % a pozemky pak 13 % respondentů.

Mnoho investorů také postupně získává ztracenou důvěru v trh s realitami. Pro pořízení bydlení za účelem investice se rozhodlo 26 % respondentů. Naopak 74 % jich hledalo nemovitost za účelem bydlení.

Propad cen tradičních aktiv, jakými jsou zlato, stříbro a jiné drahé kovy, přetrvávající krize eurozóny bez jasného řešení a nebývalá nejistota na akciových trzích jsou hlavními faktory, které směrují stále větší část investorů do segmentu realit. Lze očekávat, že v letošním roce bude podíl investičních nákupů realit stoupat. Dva základní faktory - nízké ceny nemovitostí a přetrvávající rekordně nízké úroky z hypotéčních úvěrů vytvářejí ideální podmínky.

V posledních týdnech a měsících můžeme na světových trzích sledovat propad ceny drahých kovů. A zdaleka nejde jen o zlato, jehož cena spadla za jediný den o 8 %, nejvíce za posledních 30 let. Cena stříbra například klesá již od konce března a jen v uplynulém týdnu ztratila celých 14 %. Pokles cen drahých kovů vypovídá o jediném – ceny tradičních komodit, k nimž se investoři upnuli na začátku hospodářské recese, byly vlivem vysoké poptávky vyhnány do absurdní výše.

V současné době roste počet profesionálních obchodníků, kteří do nemovitostí investují své peníze vydělané na kapitálových trzích. Podle vlastních slov chtějí investovat do něčeho, co má určitou reálnou hodnotu a i v době krize uspokojuje některou ze základních lidských potřeb. V případě nemovitostí je to bydlení.7.5.2013